Výběr trekových holí

Proč používat trekové hole:

• Zvyšují stabilitu při chůzi s těžkým batohem a v členitém terénu

• Trekové hole snižují nárazy na kolena a další klouby. Při chůzi z kopce mohou snižovat sílu nárazu až o 30%, což zajistí, že dlouhé túry budou pohodlnější a snesitelnější.

• Cestování s holemi vás zrychlí. Stejně tak jako lyžařské hůlky vám pomáhají se posouvat vpřed, i u trekových holí se můžete odrážet a zrychlit tak váš pohyb.

• Trekové hole pomáhají držet tělo ve vzpřímené poloze, a pomáhají rovnoměrně rozložit náklad na vaše tělo.

• Trekové hole se mohou hodit pro stavbu stanů nebo přístřešků, takže můžete ušetřit váhu tím, že necháte stanové tyče doma.

Je jedno jestli jde o procházku, jednodenní výlet nebo vícedenní putování, s trekovými holemi bude vaše putování pohodlnější a bezpečnější.

Před nákupem trekových holí je třeba udělat pár rozhodnutí:

Jedna hole nebo pár holí?

Tato volba je z velké části záležitostí osobní preference. Jedna hůlka (špacírka) se dá snadno využít při krátké procházce, lákadlem může být i její možné použití jako stativu pro fotoaparát, ale jako s podporou při přenášení těžkého nákladu nebo při překonávání členitého terénu s ní nepočítejte.

V současné době se hmotnosti holí dostaly již pod 200g a téměř všechny batohy jsou vybaveny úchyty na hole, není tedy důvod omezovat se jen na jednu hůl. Vždy je lepší být připravený na zdolávání těžších terénů a situací. Ostatně, druhou hůl můžete mít v případě potřeby připnutou na batohu.

  

Fast lock nebo Twist lock zámek?

Nejčastěji se setkáte se dvěma způsoby jak zamknout teleskopické hole v požadované délce. Fast Lock – páčka s objímkou nebo Twist Lock – otočné (šroubovací) dotahování.

Pro rychlou změnu nastavení délky a práci v rukavicích je vhodnější systém Fast Lock. Je tedy vhodnější do chladnějších podmínek. Díky jeho snadné obsluze je v současnosti nejrozšířenějším typem zámku bez ohledu na určení holí.

Jednoduše by se tedy dalo řící, že Twist Lock je alternativou letní. Zámek Twist Lock je také o několik desítek gramů lehčí, používá se tedy na ultralehké varianty holí nebo na varianty s odpružením (Antishock), kde se často kombinuje s Fast Lockem. Utažení zámku Twist Lock však není v porovnání s Fast Lock zámkem tak rychlé.

Odpružení?

Trpíte-li bolestmi předloktí či loktů, je pro vás Antishock pravá volba. Zmírňuje údery holí při kontaktu s tvrdým podkladem přenášené na vaše paže.

Jeho mírnou nevýhodou může být lehce snížená stabilita daná propružením hole při kontaktu s povrchem. Tato vlastnost je však předvídatelná a dá se na ni v krátké době zvyknout.

Konstrukce trekových holí

Teleskopické hole

Tento typ holí je nejčastěji používaným typem na trhu. Teleskopické hole jsou snadno nastavitelné a skladné. Nejčastěji se vyrábí jako dvojdílné či trojdílné, přičemž platí, že čím více segmentů hůl má, tím je skladnější.

Dvojdílná varianta holí je tužší, je vhodná pro větší zatížení. Trubky dvojdílných holí jsou proto většinou větších průměrů. Jsou vhodné především na zimní sporty jako je skialp či chůze na sněžnicích. Tuhost dvojdílných holí je však vykoupena jejich horší skladností a vyšší hmotností.

S trojdílnou konstrukcí holí se setkáte nejčastěji. Jsou vhodné jako opora při putování s velkou zátěží na dlouhé vzdálenosti nebo i při rychlé chůzi bez zátěže. Hole s touto konstrukcí jsou velmi skladné a jsou zpravidla lehčí než hole dvojdílné.

Skládací hole

Tato konstrukce holí se skládá z jednotlivých segmentů holí, které jsou spojeny lankem (např. Kevlarovým). Připomínají tedy svou konstrukcí stanové pruty.

Jejich nespornou výhodou je jejich skladnost. Skládací hole jsou mnohem skladnější než hole třídílné konstrukce. Zdánlivou nevýhodou může být menší rozsah jejich výškového nastavení daný jejich konstrukcí, kdy většinou pouze jeden segment hole je teleskopický. Tento fakt může být omezením při jejich použití při stavbě stanových přístřešků.

Hole této konstrukce jsou vhodné pro většinu outdoorových aktivit. Jejich tuhost však nedosahuje stejných výsledků jako u dvojdílné konstrukce holí.

Díky své skvělé sbalitelnosti jsou oblíbené minimalisty a při splitboardingu.

Materiály trekových holí

Nejpoužívanějším materiálem trekových holí jsou slitiny hliníku. Především velmi pevná slitina hliníku 7075 nebo ultralehká slitina hliníku 7001. Můžete se setkat i s kombinací obou slitin na jedné holi z důvodu dosažení nejnižší hmotnosti při zachování nejvyšší možné pevnosti.

Na trhu se vyskytují také hole uhlíkové (Karbon), které jsou sice o pár desítek gramů lehčí než ty z hliníkových slitin, nesnesou však takovou zátěž (uhlík je křehký) a jejich cena je pro běžného uživatele stále astronomická.

Rukojeť

Rukojeť je klíčový prvek hole pro vaše pohodlí a bezpečnost. Nejčastěji se setkáte s pěnovou rukojetí, korkovou nebo pryžovou rukojetí.

Rukojeti z EVA pěny jsou nenasákavé, lehké, nesmekavé a absorbují vibrace.

Korkové rukojeti spojují výhody EVA pěny a přírodního materiálu (je přirozeně antibakteriální ), jsou však těžší a cenově nákladnější.

Velmi často se na trhu vyskytují rukojeti, které jsou kombinací korkové směsi ( pojidlo + korek ), kde podíl korku je cca 20%. Tyto rukojeti jsou však v porovnání s EVA také těžší a jejich nesmekavost je díky použitému pojidlu horší ( částečným řešením je odvětraná konstrukce rukojeti ).

Pryžové rukojeti jsou ekonomickou variantou rukojeti, kde je však nízká cena vykoupena vysokou hmotností. Tento typ rukojetí není ani přes různé povrchové designy nesmekavý.

Velmi vyhledávané jsou hole s prodlouženou rukojetí. Tato varianta se týká především rukojetí z EVA pěny. Jejich obrovskou výhodou je možnosti změny polohy úchopu při traverzování se zachováním pohodlného a bezpečného úchopu.

Hrot

Nejčastěji se používají hroty z karbidu Wolframu, zřídka hroty ocelové.

Karbid Wolframu je velmi tvrdý, má tedy obrovskou trvanlivost.

Ocelová špička je ekonomické řešení s omezenou životností.

Nedílnou součástí trekových holí by měly být pryžové krytky hrotů, které oceníte nejen při transportu holí, ale také na tvrdých površích kde zabraňují prosmeknutí hole, navíc tlumí nárazy a nežádoucí ruchy vznikající údery hrotů holí do tvrdého podkladu.

Talířky

Setkáte se s talířky různých průměru a tvarů. V praxi znamená, že čím menší je průměr talířku, tím tvrdší by měl být povrch na který budou hole používány. Tedy talířky o průměru kolem 80mm jsou vhodné především na zimu, do sněhu, zatímco minimalistické talířky o průměru kolem 4cm vám skvěle poslouží při vašich letních tůrách.

Nastavení délky trekových holí

Zjištění správné délky holí je kombinací osobní preference a zkušenosti.

Základní pravidlo je, že při chůzi po rovině by vaše ramena a předloktí měly svírat úhel 90stupňů. Při chůzi do strmého svahu hole zkrátíte dle potřeby, při sestupu hole prodloužíte, tak abyste se mohli o hole zapřít.

Zdroj: Pinguin.cz