Nejčastější dotazy (FAQ)

Jak skladovat samonafukovací karimatku?

Samonafukovací karimatku skladujte rozloženou, nezatíženou s otevřeným ventilem, tak aby mohla volně "dýchat" na suchém a vzdušném místě mimo přímé sluneční záření.

Jak skladovat spacák?

Pro dlouhodobé udržení izolačních vlastností spacáku je nutné jej skladovat volně rozložený, tak aby jeho izolační vlákna nebyla nijak namáhána. Spacák skladujte na suchém a vzdušném místě mimo přímé sluneční záření.

Jak skladovat stan?

Nikdy neskladujte stan vlhký nebo špinavý. Dlouhodobé vystavení stanu vlhkosti způsobuje hydrolýzu která způsobuje, že se vodotěsná vrstva – zátěr začne rozpadat a měknout. Důsledkem je v první fázi odlepování pásek švů. Již po 24 hodinách po sbalení vlhkého vstanu se na něm začínají tvořit plísně, ty mají za důsledek rozpad textilního materiálu stanu. Stan skladujte na suchém a vzdušném místě mimo přímé sluneční záření.

Jak vyčistit stan?

Pokud je čištění stanu opravdu nutné, doporučujeme stan postavit, nečistoty očistit čistou vodou zahradní hadicí, v nejnutnějším případě mýdlem na mytí rukou a houbičkou. Nikdy nepoužívejte čistící prostředky na mytí nádobí, prací prostředky atd. , mohly by narušit voděnepropustnou vrstvu. Stan důkladně opláchněte a nechte dokonale vyschnout. Nikdy stan nedávejte do pračky.

Jak stan udržovat?

Intenzívní UV záření má, obecně, negativní vliv na životnost syntetických tkanin. Vnější plášť stanu je proto opatřen UV ochranou, která účinek záření eliminuje. V zájmu prodloužení životnost doporučujeme UV ochranu tkaniny vnějšího pláště po čase obnovit a také místo ke stavbě stanu volit tak, aby pokud možno nebyl celý den na přímém slunci.

Proč impregnovat?

Primárním účelem impregnace je obnovení vodoodpudivosti materiálu. Ta způsobí tzv. efekt lotosovéko květu, kdy se voda nevsakuje do tkaniny, ale ve formě kulatých kapiček klouže dolů. Výhoda, která z toho vyplývá je, že tkanina nasákne jen minimum vody, což zkracuje délku sušení. Jak z popisu vyplývá, tento efekt také omezuje průchod vody skrze tkaninu, ale pozor, nikdy nezaručí nepromokavost - v tomto ohledu se jedná spíše o nouzovou opravu při porušení zátěru nebo podlepení. Z tohoto důvodu impregnujeme víceméně veškeré vybavení - boty, oblečení, stany.

Druhým efektem, který některé druhy impregnace poskytují, je chránit materiál před dopady UV záření, které materiál degraduje. To je důležité u rodinných stanů, které často i několik dní stojí na přímém slunci v kempu nebo u stanů expedičních, které jsou vystaveny slunci sice kratší čas, ale za to intenzivnějšímu záření ve vysokých horách. Jak z popisu vyplývá, touto impregnací opatřujeme především stany, ale neuškodí ani svrchnímu oblečení a botám.

Můžu batoh vyprat v pračce?

Nedoporučujeme. Batoh čistěte pouze mechanicky houbičkou a mýdlem na mytí rukou. Nikdy nepoužívejte čistící prostředky na mytí nádobí, prací prostředky atd., mohly by narušit voděnepropustnou vrstvu. Batoh je svou konstrukcí natolik komplikovaný (velký počet plazových a kovových dílů), že hrozí jeho zničení či zničení pračky.

Jak správně vyprat spacák?

Téma je komplexní, a proto zde budou pouze hrubé pokyny. Pokud chcete spacák prát v pračce, dejte jej na jemný program bez ždímání a nízkou teplotu (max. 40 °C) a použijte speciální přípravek na praní. Na sušení spacáku můžete využít suščiku, kde zvolíte jemný program. Některé sušičky mají program "peří", který je k tomuto úkonu ještě vhodnější. Při sušení je třeba spacák "protřepávat a proklepávat", aby se izolační vrstva nesmrskla do chuchvalců. Pokud si neste jisti jak přesně postupovat, neváhejte nás kontaktovat.

Jak vybrat správnou velikost spacáku?

Spacáky jsou rozděleny do variant podle velikosti postavy, na kterou jsou určeny. Například varianta "185" je určena pro postavu o výšce do 185cm. Pokud by jste měli hraniční výšku ± 3 cm, pak zvolte variantu, která je nejblíže vašší výšce.